Флагман внедрения технологии Strip-till
самой эффективной системы предпосевной обработки почвы и точного внесения удобрений
Меню
СУЧАСНЕ НАСІННИЦТВО ТА РИНОК НІШЕВИХ КУЛЬТУР
27 августа 2014
Максим Бернацький, директор "Рост Агро"

З огляду на те, що землі вашого господарства розташовані в зоні недостатнього зволоження, проблема з посухою для вас актуальна. Яку технологію обробітку ґрунту ви обрали ?

Просапні культури в нас вирощуються за технологією Strip-till. Тобто кукурудза, соняшник – гарантовано. Цю технологію ми почали використовувати з метою забезпечення сприятливих умов для розвитку насіннєвої кукурудзи, адже лінія – це товарний гібрид, у неї інша чутливість до температурних катаклізмів. Після цього технологія перейшла повністю на весь масив просапних.

Культури суцільного висіву, такі як соя, горох, пшениця, ми висіваємо «по нулю». Наприклад у нас були випадки, коли на полі працює комбайн, збираючи сою, а за ним іде сівалка. І періодично сівалка зупиняється, оскільки комбайн не встигає забезпечити її роботою.

Основна причина переходу на «нульову» технологію – це проблема сівби в сухий ґрунт. Раніше, за класичної технології. Ця проблема зустрічалась у нас досить часто. З початком використання Strip-till і No - till вона виникає значно рідше.

Втім, при переході потрібно враховувати, що система нульового обробітку має бути адаптована під конкретний регіон. Не можна просто взяти її з іншого континенту чи регіону і без змін перенести на свої поля. Не варто забувати про перехідний період. Просто замінивши техніку, отримати такий самий результат не вдасться. Необхідно переглянути набір культур, сортову політику, терміни сівби, системи захисту...

Крім того, наприклад, для насінництва кукурудзи No-till нам не зовсім підходила, тому ми вирішили піти на компроміс, перейшовши на Strip-till. Слід сказати, що обидві ці технології викликають масу нових проблем і вимагають на порядок вищої технологічної дисципліни. В нас до сьогодні є певні нюанси з їх впровадженням. Це також потребує додаткових вкладень не тільки в нову техніку, а й у системи точного землеробства. Наприклад, застосовуючи Strip-till, потрібно обов’язково обладнувати техніку GPS- датчиками, інакше ми не зможемо провести сівбу точно в оброблену смугу.

Чи використовуєте сидерати ?

Так. Після пшениці, а це близько 20% усіх площ, ми висіваємо сидерати. Хоча, чесно кажучи, це не завжди вдається. Колись на конференції в компанії «Агро-Союз» один професор із Канади сказав : «Навіть якщо ви маєте змогу отримати хороший посів сидератів хоча б один раз на три роки – це варто робити». І ми намагаємось це робити.

Як часто ви проводите аналіз ґрунту?

Регулярно. Не кожен рік на кожному полі, але раз у 2 – 3 роки робимо – в зарубіжних лабораторіях, зараз у Сполучених Штатах. За результатами минулорічних аналізів грунту ми спостерігаємо чітку залежність між полями, на яких у нас давно застосовуються технології Strip-till чи No – till, і полями, на яких вони почали впроваджуватися недавно. В мене є поля,які додали до 0,5 % органічної речовини, - і це об’єктивні, підтверджені дані.

Д речі, минулого року служба захисту рослин проводила у нас дослідження в рамках виконання своїх завдань. Так вона підтвердила, що на наших полях в рази менша кількість ґрунтових шкідників і значно більше корисних об’єктів, включаючи дощових черв’яків, порівняно з полями наших сусідів. А взагалі, як кажуть американці, «найкраща технологія – це та, яка в тебе працює».


Стаття була надрукована в журналі "Агроном" №3(57) Серпень 2017. Всі авторскі права на інформацію разміщену в журналі "Агроном" належать виключно видавничому дому ООО «Агро Медиа» и авторам публікацій, згідно з Законом Украины про авторське право і суміжні права